Hiina meditsiin ja nõelravi

 

Nõelravi põhimõte seisneb eluenergia ehk qi liikumise reguleerimises. Eluenergia on osa maailma energiast, mis on pidevas liikumises. Vahel võib energia liikumises esineda takistusi, mis viib tervisehäireteni ja siin tulebki appi nõelravi.

Energia liigub teatud teid pidi, mida nimetatakse meridiaanideks ja need läbivad kõiki elundeid organismis. Meridiaanidel asuvad akupunktuuripunktid, mida nõeltega mõjutades saab mõjutada energia liikumist ja ühtlasi ka patsiendi seisundit. Esmalt selgitatakse välja, mis on vaevuse põhjus ja sellest lähtuvalt valitakse punktid, kuhu nõelad panna.

Kui energia on kuhugi "kinni jäänud", tuleb see vabastada. Nõelte abil saab energia liikumist intensiivistada või aeglustada, et energia loomulik ringlus taastuks.

Energia liigub kogu kehas, kuid akupunktuuripunktides on seda rohkem ja kontsentreeritumalt. 

 

Abi saab paljude tervisehäirete korral

Nõelravipunktid on üle keha laiali, palju on neid seljas, seepärast ollakse nõelraviseansil sageli kõhuli. Palju punkte on ka peas, eriti neid, mis seotud peavalu ja pearinglusega. Ka talla all on rohkesti punkte, aga sinna nõelu panna oleks patsiendile liialt valulik ja ebamugav, seetõttu talla alla nõelu eriti ei panda.

Akupunktuuripunkte on inimese kehal kokku umbes 360. Osal neist on mitu kasutusvarianti, tähtsamatel punktidel on neid kümneid ja sadu. Igal terapeudil on enamasti välja kujunenud oma lemmikpunktid, nii umbes 30-40.

Akupunktuuripunktide diameeter on on umbes sõrmelaiune. Kui panna nõel punktist mööda, siis hakkab see ise punkti poole tõmbuma — punkt nii-öelda tõmbab nõela ligi.

Nõelravi võib kasutada praktiliselt kõigi haiguste puhul. Tuleb leida üles haiguse põhjus, siis üldjuhul ravi õnnestub, näiteks on nii lahti saadud nii migreenist kui suitsetamisest. Suitsetamisest loobujatele pannakse nõelad kolme punkti kõrvas.

Eesti Akupunktuuri Assotsiatsiooni kodulehel nimetatakse nõelravi näidustustena peavalu, migreeni, kaela- ja seljavalu, liigesepõletikke, artroose, lihasepingeid, rasvumist, närvivalusid, stressi, depressiooni, ärevust, unetust, kroonilist nohu, kroonilist väsimust, allergiaid, köha, bronhiiti, mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandtõbe, kõhulahtisust ja -kinnisust, soole ärritussündroomi, käte-jalgade külmetamist ja muid hädasid.

Nõelravi puhul vastunäidustusi peaaegu pole, vaid vere hüübimatuse ja nikliallergia puhul pole see soovitatav. Raskete seisundite puhul olnut tagasi pöörata ei saa, inimest terveks ravida ei saa, küll aga saab organismi tugevdada.

Kuna akupunktuuripunktide mõjutamisega saab eluenergiat suurendada ja seda liikvel hoida, on eriti vanematel inimestel soovitatav käia aegajalt oma energiat akupunktuuri abil korrigeerimas.

Kümmekond nõela, kümme seanssi

Üle kümne nõela korraga ei panda. Sügavus on erinev: 0,5-12 sentimeetrit, oleneb kohast. Kõige pikemad nõelad torgatakse tuharalihasesse. Valus see protseduur pole, vaid torkamise hetk tekitab kerge ebamugavustunde. Nõel läheb närvidest ja veresoontest mööda, sidekude annab liikuma, seega hullu valuaistingut üldiselt ei teki. On normaalne, kui torke hetkel tekib kerge valusähvatus, siis on nõel läinud õigesse kohta. See torge on vähem valus kui süst, sest nõelad on õhemad. Kasutatakse ühekordseid terasest nõelu.

Patsient peab arvestama, et protseduur pole mugav. See on ebameeldiv, aga mitte valus ja piinlema ei pea päris kindlasti. Ebameeldiv on tegelikult vaid esimeste torgete hetk, seansi vältel ei peaks enam valus olema. Kui on, tuleb seda arstile öelda, sest nõel võis olla sattunud näiteks närvi vastu ja selle asukohta tuleks muuta. Valu tegevat nõela ei jäeta kunagi sisse.

Nõelu hoitakse kehas umbes 20-30 minutit ja tavaliselt tehakse kümme seanssi. See oleneb muidugi tervisehäirest ja selle ulatusest. On juhuseid, kus ootamatust valust saadakse lahti ka ühe korraga. Krooniliste vaevuste puhul tuleb aga inimesel ka endal pisut vaeva näha ja elustiili muuta, et nõelravi tulemus oleks efektiivsem. Muutused algavad mõtteviisi muutmisest, pingetest lahtisaamisest. Pinged tulevad sageli väljaelamata emotsioonidest. Näiteks kui inimesel on 50 aastat olnud migreen, ta on eluaeg pingeid ja emotsioone endas hoidnud, siis ei ole sellest võimalik päris ühe korraga vabaneda.

Kui inimesel on mitu probleemi, mida võiks nõelraviga lahendada — näiteks migreen, reuma ja suitsetamine -, siis võetakse ette üks teema korraga, sest kõigi probleemide põhjused tuleb eraldi üles leida. Mõned punktid, kuhu nõelad panna, võivad erinevate kaebuste puhul kattuda, sama punkti kaudu võib ka mitut haigust korraga mõjutada.

Väga tähtis on ka füüsiline koormus, hoolimata vanusest, sest liikumine hoiab energiad liikvel.

 

Allikas: teenuse kirjeldamisel on kasutatud Siiri Rebase artiklit "Nõelravi reguleerib eluenergia liikumist" (Delfi 20.05.2013), kus ta intervjueeris nõelraviarst Erki Ennokit.

ERKI ENNOK

 Tel 56 227 541

erkiennok@hotmail.com

Vastuvõtt aadressil Pärnu mnt 139C

    III korrus, kabinet nr 2