Eesti pärimusmeditsiini loodusteraapiad

 

     

VANA-EESTI MASSAAŽ

Lõuna-Eesti sõnaga "soonetasumine", on vana-eesti massaaž kogum meie vanarahva käest kogutud ravimassaaži võtteid, mida tehakse maas mati peal, kergetes riietes. Vana-eesti massaaž kiirendab vereringlust ja parandab vere hapnikuomastavust; tõstab bioaktiivsete ainete kontsentratsiooni veres; parandab naha ja sügavamate kudede toitumist ja gaasivahetust; parandab hapniku, süsihappegaasi, vee ja toitainete ainevahetust raku tasandil; kiirendab lümfiringet ja sellega jääkainete äraviimist kudedest; suurendab kahjulike ainete organismist väljutamist; suurendab närviülekannete hulka; parandab ja tasakaalustab naha ja lihaste tundlikkust; aitab kaasa lihaste normaalse pikkuse, toonuse ja verevarustuse taastumisele; kiirendab lihaste regeneratsiooni; tõstab naha toonust ja elastsust; vähendab armkudet ja selle tekkimist; parandab liigesliikuvust; stimuleerib siseorganite tööd; alandab või tõstab vererõhku, sõltuvalt võtete valikust, suunast ja tugevusest; suurendab kopsumahtu ja koos asendraviga lima eritumist kopsudest; aitab korrastada inimese energeetikat; aitab saavutada sisemist tasakaalu.

Olukorrad, kus antud massaažiliigiga tuleb olla ettevaatlik või sellest loobuda:

Äge südamepuudulikkus (reuma, infarkt, klapipuudulikkus; südamelihase põletik, arütmia); liiga kõrge või madal vererõhk (oht minestada); tromboemboolia oht (gangreen, infarkt); ägedad põletikulised haigused, gripp, palavik; mädased põletikud ja haavad; nakkushaigused; naha- ja suguhaigused; veenipõletikud; verejooks; kasvaja või kasvaja kahtlus; kilpnäärmehaigused; afektiivsed psüühilised seisundid; äge neerupuudulikkus, äge maksapuudulikkus; raseduse katkemise oht; ägedad traumad (luumurrud, rebendid, põrutused); suured sünnimärgid ja verevalumid masseeritavas piirkonnas.

Massaaži ei tohi teha kurnatuse seisundis ja vahetult peale traumat või operatsiooni.

 

MEEMASSAAŽ

Meemassaaž on üks iidsetest massaažiliikidest, mida on juba sajandeid kasutatud organismi toonuse tõstmiseks ja tervise tugevdamiseks. Seda tehakse naturaalse suhkrustunud meega, mis oma kleepuvuse tõttu toniseerib nahka, eemaldab nahaalustest kudedest jääkaineid ja kiirendab vereringet. Protseduur võib olla veidi valulik, kuid just valu on see, mis juhatab massööri probleemsete kohtadeni. Reeglina on valulik vaid esimene protseduur, järgnevad korrad on meeldivamad. Pärast protseduuri pannakse klient mõneks minutiks hauduma rätiku alla ja seejärel keha puhastatakse.

Meemassaaž kiirendab vere- ja lümfiringet; parandab naha omadusi, tundlikkust; vähendab nahapaksendeid; eemaldab tselluliiti; ravib psoriaasi; hävitab baktereid (köha, külmetust algstaadiumis); leevendab kroonilisi liigesepõletikke, radikuliidieelseid seisundeid; korrastab siseelundite, soolestiku tööd; aitab migreeni puhul; toetab luude hõrenemise ennetamist ja ravi; aitab üldise väsimuse ja depressiooni puhul; parandab keha isetervenemisvõimet ja energeetikat.

Vastunäidustused

Äge palavik; ägedad põletikulised protsessid; verejooks või veritsemine; mädanikud (meekompress sobib); nahahaigused, vigastused; ülierutuvus, üleväsimus; veenipõletikud, veenilaiendid (kompress sobib); psüühikahäired; kõrgvererõhutõbi; alkoholijoove; rasedus; südamerikked; südame-, maksa-, neerupuudulikkused raskemal kujul; kasvajad; kilpnäärmehaigused; meeallergia. Poole aasta jooksul peale operatsiooni või rasket traumat ei ole hea meemassaaži tulla. Lapsed ei vaja seda.

Meemassaažile tulles

Ei tohi olla tugevalt söönud; samal päeval ei tohiks juua kohvi, kanget teed, ei tohiks tarvitada tugevaid vürtse, äädikaga konserveeritud toite, šokolaadi, suhkrurikkaid maiustusi, alkoholi ega narkootikume. Enne massaaži ei tohi kreemitada, kasutada deodorante, dušigeele, ihupiima.

Meemassaaži järel

Ei maksa kohe minna autorooli; tuleks hoida ennast soojas ja rahus; juua päeva jooksul 1,5 – 2 liitrit puhast vett, ka sidrunivett, jahutava toimega taimeteesid (piparmünt, kummel, kasepungad, kibuvitsamarjad). Ei sobi tugevad, sisemist tuld tõstvad teed, nagu ingver ja liivatee ega vürtsid. On soovitatav palju magada; liikuda värskes õhus.

 

KAANIRAVI ehk hirudoteraapia

See on iidne tervendusmeetod, mis kasutab ära kaanidega vere eemaldamise stimuleerivat toimet organismile. Vere uuenedes organism nooreneb. Kaanisüljes leiduvad bioloaktiivsed ained, mis ravivad paljusid haigusi. Kaan imeb 5 kuni 15 ml verd ja eraldab vereringesse rohkem kui 100 bioloogiliselt aktiivset fermenti.

Eestis on kirjeldatud 12 liiki kaane, kuid ainsana suudab inimese verd imeda apteegikaan. Tänu suurele hulgale kaani süljes leiduvatele bioaktiivsetele ainetele (neid on sadakond, teadlased on neist kirjeldanud 40) - omab kaan tervistavat toimet paljudele haigustele. See sai neile ka saatuslikuks – kaaniravi suurima populaarsuse ajal, 19. sajandil, püüti nii Eesti kui paljude muude Euroopa maade veekogud kaanidest tühjaks. Järelejäänud vähesed asurkonnad on range kaitse all. Tänapäeval saadakse ravikaanid sertifitseeritud kasvandustest.

Kaaniravi aitab

Normaliseerida vererõhku (ka silma sisest rõhku), alandada kolesterooli; takistab põletike arengut (reuma, liigesed, siseelundid, kurgumandlid); puhastab verd ja suurendab organismi vastupanuvõimet. Kaaaniteraapia suudab aidata veenilaiendite, veenipõletike, vereringehäirete, gangreeniohu, diabeetilise jala, troofiliste haavandite, hemorroidide, sigimatuse, tsüstide, kroonilise munasarjapõletiku, endometrioosi, hormonaalhäirete, kliimaksi vaevuste ja mastopaatia korral. Eriti hästi ja kiiresti saab kaanidega aidata inimesi, kellele arst on öelnud, et veri on paks ja on trombioht ning muud sellega kaasnevad vaevused.

Absoluutseks vastunäidustuseks loetakse verehaigust hemofiiliat (kui veri ei hüübi), kehvveresust e. aneemiat (hemoglobiin alla 110g/l) ja vähki ei ravita kaanidega. Suhteliseks vastunäidustuseks on kõrge vanus, madal vererõhk, skisofreenia.

Ravile tulles

On vaja teada, et  ei kasutataks lõhnavaid pesuvahendeid, lõhnaõlisid ega kreeme, ei söödaks küüslauku ega muud väga teravat, ei pruugitaks alkoholi. Ravikuuri kestel tuleb pidada psühholoogilist ja füüsilist rahu. Raviseanss kestab 20-90 minutit. Ravikuur määratakse individuaalselt ja võib koosneda 3 – 10 seansist. Päevas võib teha vaid ühe seansi, seansside arvu ja perioodilisuse üle otsustab terapeut. Kohas, kus olid kaanid, võib tekkida turse, palavik, valu, nahakihelus, nahapunetus, verejooks kuni 48 tundi, paistetus. Võib kaasneda kehatemperatuuri tõus, vererõhu kõrgenemine või madaldumine, nõrkus, külmavärinad jne. Oluline on juua rohkelt vedelikku (puhast vett, taimeteed). Organismi individuaalsed erisused võivad samuti tekitada reaktsiooni, mis väljendub vanade varjatult kulgevate põletike ägenemises. Seda ei ole vaja karta, ka need hakkavad nüüd paranema, nähud kaovad mõne päevaga.

Pärast seanssi

Tekib väiksem või suurem vereeritus, kuna tänu kaani süljes leiduvale hirudiinile muutub veri vedelamaks ja ei hüübi nii kiiresti. Sellepärast tehakse haavamaterjalidest ja plaastritest side. Kuni verejooks peatub, tuleb sidet vajadusel vahetada. Kuni kestab kasvõi vähene veritsus, tuleks kasutada haavaplaastreid, keskmiselt 2 päeva. Ristluu osale pandud kaanide puhul on mugav ja turvaline kasutada Tena püksmähkmeid. Kaaniravi järel võivad tajud ja reaktsioonid aeglustuda, seega ei ole soovitatav autot juhtida 2 tundi peale seanssi või kuni enesetunde paranemiseni. Võib käia duši all, kuid vanni võtmine ja leilisaunas või basseinis käimine on lubatud ainult pärast verejooksu täielikku peatumist! Kaanide panemise kohti ei tohi kõvasti sügada, et vältida infektsiooni sattumist haava ja võimaldada haavadel paraneda. Nahakiheluse vähendamiseks võib puhastada haava nõrga piirituse- või soolalahuse, saialilletinktuuri või Traumeeli salviga (apteegist). Verejooksu kestel ei tohi käia füüsilises treeningus.

 

VERIKUPURAVI

Verikupuravi ehk märg kupp on protseduur, kus saunas või kuuma duši all soojendatud nahasse tehakse väiksed täkked, millele asetatakse kupud. Nö „must“, seisev veri lastakse välja ning kupp aitab sel organismist paremini erituda.

Verikupuravi on ennekõike mõeldud pindmise nahaaluse "halva vere" eemaldamiseks. Keha puhastub, lõdvestub ning käivitub isetervenemise protsess. Vere kogus, mis välja lastakse, on võrreldav doonoriks käimisega (umbes 1-5 dl). Erinevus seisneb aga selles, millist verd võetakse. Verikuppude panemine on kehale täielik taaskäivitus - see tähendab seda, et peale kuppude panemist kestab protsess veel ligikaudu nädal aega. Näiteks osad sportlased kasutavad verikuppu enne suuri võistlusi, et saavutada paremaid tulemusi – mured kaovad ja toksiinid lähevad välja, tekib heaolutunne; pärast ravikuuri viib antibiootikumid välja. Peale sauna pannakse kupud peale ning hoitakse seni kuni kõik nahaalune seisev veri on välja tulnud.

Verikuppu oleks soovitatav teha kasvava kuu ajal. See soodustab toimet. Et keha ennast uuesti luua saaks, peaks peale verikuppu kindlasti rohkem vett tarbima kui tavaliselt. Seda ka järgneva nädala jooksul. Peale verikuppu võivad esialgsete kaebuste sümptomid rohkem välja lüüa ning peale seda taanduda. Verikuppu ei tohiks teha tihedamini kui iga 3 kuu tagant. Sobiv rütm oleks 1-2 korda aastas. Kõige parem on kuulata oma keha ning käia vastavalt vajadusele. Verikupp parandab südame tööd ja vereringet, keha happelisus langeb, toimub ulatuslik pingetest  vabanemine, alanevad tursed ja vabanevad ummistused. Veri, koevedelik, hormoonid ning vaimse poole pealt energia, elujõud ja rõõm saavad vabalt liikuda.

Näidustused verikuputeraapiaks

Närvipinge; kõrge vererõhk; naiste üleminekuaastad

Vastunäidustused

Aneemia; verd vedeldavate ravimite kasutamine; rasedus; nõrkus; palavik; põletik; lahtised haavad; kuupuhastuse ajal tehes võib saada peavalu, piirkondlikult võib teha; akne (võib, aga mitte vistrike peale); paised – tehakse paise kõrvale, mitte peale; diabeet – jalgadele ei või, mujale väga hea; vähkkasvaja, HIV – ei tehta!

Väga õhukese nahaga eakatele ei tehta, sest ei parane hästi - vajadusel tehakse õlimassaaž alla ja väga väikesed augud. Lapsed alla 20 eluaasta tavaliselt ei vaja seda.

 

 

HIND: 30 EUR / TUND

 

LEHTE TOMSON

     Tel 53 72 82 72

    lehte777@gmail.com

Vastuvõtt aadressil Pärnu mnt 160

II korrus, kabinet 203B